77317-814-24LF
Mfr.Part #
77317-814-24LF
Description
CONN HEADER R/A 24POS 2.54MM
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Positions :
24
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Pitch :
2.54mm
Depth :
16.58mm
Insulation Height :
0.190 4.83mm
Contact Length - Post :
0.106 2.69mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Contacts :
24
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Unshrouded
Radiation Hardening :
No
Contact Length - Mating :
0.394 10.00mm
Length :
30.48mm
Datasheets
77317-814-24LF
Amphenol Communications Solutions 77317-814-24LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Thermoplastic 24-Position Board to Board 0.190 4.83mm Height