77317-412-68LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
77317-412-68LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER R/A 68POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Black
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Post :
Tin
Shrouding :
Unshrouded
Contact Finish Thickness - Mating :
78.7μin 2.00μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Contacts :
68
Series :
BERGSTIK®
Connector Type :
Header, Breakaway
Contact Plating :
Lead, Tin
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Style :
Board to Board
Pitch :
2.54mm
Number of Positions :
68
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Packaging :
Bulk
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Shape :
Square
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mount :
Through Hole
Number of Rows :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Insulation Color :
Black
Housing Color :
Contact Finish - Mating :
Tin
Insulation Height :
0.190 4.83mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Housing Material :
Thermoplastic
Depth :
13.38mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Length - Mating :
0.268 6.80mm
Length :
86.36mm
Termination :
Solder
Max Operating Temperature :
125°C
Orientation :
RIGHT ANGLE
Number of Positions Loaded :
All
Contact Type :
Male Pin
Insulation Material :
Thermoplastic
Datasheets
77317-412-68LF
Amphenol Communications Solutions 77317-412-68LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Tin Thermoplastic 68-Position Board to Board 0.190 4.83mm Height