77315-818-21LF
Mfr.Part #
77315-818-21LF
Description
CONN HEADER R/A 21POS 2.54MM
Length :
53.34mm
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Contact Plating :
GXT, Gold
Solder
Lead Free :
Lead Free
Number of Contacts :
21
Voltage - Rated :
1.5kV
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Max Operating Temperature :
125°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Lead Length :
3.05mm
Current Rating :
3A
Number of Positions :
21
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Insulation Height :
0.094 2.40mm
Mating Post Length :
5.84mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Pitch :
2.54mm
Depth :
9.88mm
Datasheets
77315-818-21LF
Amphenol Communications Solutions 77315-818-21LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 21-Position Board to Board 0.094 2.40mm Height