77315-801-27LF
Mfr.Part #
77315-801-27LF
Description
CONN HEADER R/A 27POS 2.54MM
Contact Length - Mating :
0.225 5.72mm
Current Rating :
3A
Mating Post Length :
5.84mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Lead Length :
2.41mm
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Pitch :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Depth :
9.76mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Length :
68.58mm
Insulation Height :
0.094 2.40mm
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Length - Post :
0.101 2.57mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Number of Contacts :
27
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Number of Positions :
27
Datasheets
77315-801-27LF
Amphenol Communications Solutions 77315-801-27LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 27-Position Board to Board 0.094 2.40mm Height