77315-401-29LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
77315-401-29LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER R/A 29POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Series :
BERGSTIK®
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Depth :
9.76mm
Insulation Height :
0.094 2.40mm
Contact Length - Post :
0.101 2.57mm
Number of Contacts :
29
Connector Type :
Header, Breakaway
Lead Length :
2.41mm
Current Rating :
3A
Contact Finish Thickness - Mating :
78.7μin 2.00μm
Voltage - Rated :
1.5kV
Housing Color :
Black
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Mount :
Through Hole
Termination :
Solder
Pitch :
2.54mm
Shrouding :
Unshrouded
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Positions :
29
Length :
73.66mm
Insulation Resistance :
5GOhm
Contact Length - Mating :
0.225 5.72mm
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Contact Shape :
Square
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Male Pin
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Finish - Post :
Tin
Mating Post Length :
5.84mm
Style :
Board to Board
Min Operating Temperature :
-65°C
Housing Material :
Thermoplastic
Gender :
Male
Number of Positions Loaded :
All
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Gender :
Male
Insulation Color :
Contact Plating :
Tin
Insulation Material :
Thermoplastic
Number of Rows :
1
Contact Finish - Mating :
Datasheets
77315-401-29LF
Amphenol Communications Solutions 77315-401-29LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Tin Thermoplastic 29-Position Board to Board 0.094 2.40mm Height