77315-118-15LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
77315-118-15LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER R/A 15POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Style :
Board to Board
Contact Shape :
Square
Number of Positions Loaded :
All
Mount :
Through Hole
Number of Contacts :
15
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Material :
Phosphor Bronze
Pitch :
2.54mm
Connector Type :
Header, Breakaway
Number of Rows :
1
Insulation Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Series :
BERGSTIK®
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Termination :
Solder
Number of Positions :
15
Contact Type :
Male Pin
Color :
Black
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Color :
Black
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Shrouding :
Unshrouded
Contact Plating :
GXT, Gold
Insulation Height :
0.094 2.40mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
77315-118-15LF
Amphenol Communications Solutions 77315-118-15LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 15-Position Board to Board 0.094 2.40mm Height