77315-101-29LF
Mfr.Part #
77315-101-29LF
Description
CONN HEADER R/A 29POS 2.54MM
Number of Positions :
29
Orientation :
RIGHT ANGLE
Black
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Length :
73.66mm
Pitch :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.225 5.72mm
Insulation Height :
0.094 2.40mm
Contact Length - Post :
0.101 2.57mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Depth :
9.76mm
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Contacts :
29
Bulk
Housing Color :
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
77315-101-29LF
Amphenol Communications Solutions 77315-101-29LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 29-Position Board to Board 0.094 2.40mm Height