77315-101-21LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
77315-101-21LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER R/A 21POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
GXT, Gold
Contact Finish - Post :
Tin
Lead Length :
2.41mm
Series :
BERGSTIK®
Pitch :
2.54mm
Insulation Resistance :
5GOhm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Insulation Color :
Black
Contact Material :
Phosphor Bronze
Termination :
Solder
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Contact Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.225 5.72mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Current Rating :
3A
Style :
Board to Board
Contact Shape :
Square
Min Operating Temperature :
-65°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Insulation Material :
Thermoplastic
Number of Positions Loaded :
All
Mount :
Through Hole
Published :
Voltage - Rated :
1.5kV
Depth :
9.76mm
Contact Length - Post :
0.101 2.57mm
Number of Positions :
21
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Type :
Male Pin
Insulation Height :
0.094 2.40mm
Number of Contacts :
21
Mating Post Length :
5.84mm
Connector Type :
Header, Breakaway
Housing Color :
Black
Length :
53.34mm
Number of Rows :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shrouding :
Unshrouded
Factory Lead Time :
8 Weeks
Color :
Orientation :
RIGHT ANGLE
Datasheets
77315-101-21LF
Amphenol Communications Solutions 77315-101-21LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 21-Position Board to Board 0.094 2.40mm Height