77313-822-46LF
Mfr.Part #
77313-822-46LF
Description
CONN HEADER VERT 46POS 2.54MM
Overall Contact Length :
0.526 13.35mm
Current Rating :
3A
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Number of Positions :
46
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mating Post Length :
7.75mm
Pitch :
2.54mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Lead Length :
3.05mm
Contact Plating :
GXT, Gold, Tin
Contact Length - Mating :
0.305 7.75mm
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Number of Contacts :
46
Datasheets
77313-822-46LF
Amphenol Communications Solutions 77313-822-46LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 46-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height