77313-801-70LF
Mfr.Part #
77313-801-70LF
Description
CONN HEADER VERT 70POS 2.54MM
Insulation Height :
0.100 2.54mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
88.9mm
Orientation :
Straight
Contact Length - Post :
0.095 2.41mm
Lead Length :
2.41mm
Number of Positions :
70
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions Loaded :
All
Housing Color :
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Through Hole
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Current Rating :
3A
Mating Post Length :
5.84mm
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Overall Contact Length :
0.425 10.80mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Depth :
4.83mm
Header, Breakaway
Flammability Rating :
Number of Contacts :
70
Color :
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Plating :
GXT, Gold
Pitch :
2.54mm
Contact Finish - Post :
Tin
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Datasheets
77313-801-70LF
Amphenol Communications Solutions 77313-801-70LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 70-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height