77313-801-36LF
Mfr.Part #
77313-801-36LF
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Number of Positions :
36
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Min Operating Temperature :
-65°C
Insulation Resistance :
5GOhm
Housing Color :
Solder
Depth :
4.83mm
Length :
45.72mm
Pitch :
2.54mm
Current Rating :
3A
Contact Finish - Post :
Tin
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Overall Contact Length :
0.425 10.80mm
Insulation Color :
Lead Length :
2.41mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Mating Post Length :
5.84mm
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Max Operating Temperature :
125°C
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Length - Post :
0.095 2.41mm
Flammability Rating :
BERGSTIK®
Orientation :
Straight
Number of Contacts :
36
Contact Plating :
GXT, Gold
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Datasheets
77313-801-36LF
Amphenol Communications Solutions 77313-801-36LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 36-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height