77313-452-26LF
Mfr.Part #
77313-452-26LF
Description
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Published :
Number of Positions :
26
Pitch :
2.54mm
Current Rating :
3A
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.374 9.50mm
Mating Post Length :
9.5mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Overall Contact Length :
0.594 15.09mm
Lead Length :
3.05mm
Contact Plating :
Voltage - Rated :
1.5kV
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Datasheets
77313-452-26LF
Amphenol Communications Solutions 77313-452-26LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Thermoplastic 26-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height