77313-419-26LF
Mfr.Part #
77313-419-26LF
Description
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Pitch :
2.54mm
Overall Contact Length :
0.724 18.40mm
Contact Length - Mating :
0.505 12.83mm
Contact Length - Post :
0.119 3.02mm
Number of Positions :
26
Contact Material :
Phosphor Bronze
Published :
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Datasheets
77313-419-26LF
Amphenol Communications Solutions 77313-419-26LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Thermoplastic 26-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height