77313-418-42LF
Mfr.Part #
77313-418-42LF
Description
CONN HEADER VERT 42POS 2.54MM
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Depth :
4.83mm
Length :
53.34mm
Lead Length :
3.05mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Current Rating :
3A
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Max Operating Temperature :
125°C
Pitch :
2.54mm
Mating Post Length :
5.84mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Number of Contacts :
42
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
Contact Finish - Post :
Number of Positions :
42
Orientation :
Straight
Published :
Datasheets
77313-418-42LF
Amphenol Communications Solutions 77313-418-42LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Thermoplastic 42-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height