77313-418-10LF
Mfr.Part #
77313-418-10LF
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Length :
12.7mm
Max Operating Temperature :
125°C
Depth :
4.83mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mating Post Length :
5.84mm
Lead Free :
Lead Free
Lead Length :
3.05mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Contacts :
10
Current Rating :
3A
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Published :
Number of Positions :
10
Pitch :
2.54mm
Series :
BERGSTIK®
Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Datasheets
77313-418-10LF
Amphenol Communications Solutions 77313-418-10LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Thermoplastic 10-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height