77313-402-56LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
77313-402-56LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 56POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Gender :
Male
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Lead Length :
3.42mm
Mating Post Length :
5.84mm
Contact Gender :
Male
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Connector Type :
Header, Breakaway
Number of Positions :
56
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Shape :
Square
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Style :
Board to Board or Cable
Insulation Resistance :
5GOhm
Voltage - Rated :
1.5kV
Insulation Color :
Black
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Mount :
Through Hole
Contact Length - Post :
0.135 3.43mm
Number of Contacts :
56
Series :
BERGSTIK®
Insulation Material :
Thermoplastic
Contact Material :
Phosphor Bronze
Current Rating :
3A
Orientation :
Straight
Contact Plating :
Tin
Color :
Black
Shrouding :
Unshrouded
Number of Rows :
2
Termination :
Solder
Contact Type :
Male Pin
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Contact Finish - Post :
Tin
Length :
71.12mm
Pitch :
2.54mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
78.7μin 2.00μm
Housing Color :
Overall Contact Length :
0.465 11.81mm
Fastening Type :
Push-Pull
Housing Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
7 Weeks
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Mounting Type :
Through Hole
Depth :
4.83mm
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Number of Positions Loaded :
All
Datasheets
77313-402-56LF
Amphenol Communications Solutions 77313-402-56LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Thermoplastic 56-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height