77313-185-14LF
Mfr.Part #
77313-185-14LF
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Contact Length - Mating :
0.413 10.50mm
Pitch :
2.54mm
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating :
3A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
GXT, Gold
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Depth :
4.83mm
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Number of Positions :
14
Overall Contact Length :
0.626 15.90mm
Lead Length :
2.9mm
Number of Contacts :
14
Voltage - Rated :
1.5kV
Housing Color :
Mating Post Length :
10.5mm
Length :
17.78mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Datasheets
77313-185-14LF
Amphenol Communications Solutions 77313-185-14LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 14-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height