77313-152-40LF
Mfr.Part #
77313-152-40LF
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Stock
421
In Stock :
421
Lead Length :
3.05mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number of Contacts :
40
Number of Positions :
40
Housing Color :
Current Rating :
3A
Voltage - Rated :
1.5kV
Straight
Published :
2017
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Overall Contact Length :
0.594 15.09mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.374 9.50mm
Max Operating Temperature :
125°C
Square
Lead Free :
Lead Free
Length :
50.8mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Mating Post Length :
9.5mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Color :
Depth :
4.83mm
Contact Plating :
GXT, Gold, Tin
Pitch :
2.54mm
Datasheets
77313-152-40LF
Amphenol Communications Solutions 77313-152-40LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 40-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height