77313-124-48LF
Mfr.Part #
77313-124-48LF
Description
CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM
Contact Length - Mating :
0.266 6.75mm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Overall Contact Length :
0.480 12.19mm
Number of Positions :
48
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Insulation Height :
0.100 2.54mm
RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Contacts :
48
Pitch :
2.54mm
Contact Plating :
GXT, Gold, Tin
Depth :
4.83mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Color :
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Current Rating :
3A
Length :
60.96mm
7 Weeks
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
77313-124-48LF
Amphenol Communications Solutions 77313-124-48LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 48-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height