77313-122-66LF
Mfr.Part #
77313-122-66LF
Description
CONN HEADER VERT 66POS 2.54MM
Number of Positions :
66
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Contacts :
66
Lead Length :
3.05mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Flammability Rating :
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Current Rating :
3A
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Mating Post Length :
7.75mm
Overall Contact Length :
0.526 13.35mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Depth :
4.83mm
Contact Length - Mating :
0.305 7.75mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Connector Type :
Header, Breakaway
Length :
83.82mm
Pitch :
2.54mm
Datasheets
77313-122-66LF
Amphenol Communications Solutions 77313-122-66LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 66-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height