77313-118-64LF
Mfr.Part #
77313-118-64LF
Description
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM
Factory Lead Time :
7 Weeks
Pitch :
2.54mm
Number of Contacts :
64
Lead Length :
3.05mm
Mating Post Length :
5.84mm
Depth :
4.83mm
Number of Positions Loaded :
All
Lead Free :
Lead Free
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
Color :
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Number of Positions :
64
Current Rating :
3A
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
UL94 V-0
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
81.28mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Max Operating Temperature :
125°C
BERGSTIK®
Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Datasheets
77313-118-64LF
Amphenol Communications Solutions 77313-118-64LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 64-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height