77313-102-38LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
77313-102-38LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 38POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Lead Free :
Lead Free
Fastening Type :
Push-Pull
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Contact Finish - Post :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Mating Post Length :
5.84mm
Housing Color :
Black
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Packaging :
Bulk
Color :
Black
Depth :
4.83mm
Connector Type :
Header
Insulation Resistance :
5GOhm
Insulation Material :
Thermoplastic
Number of Positions Loaded :
All
Contact Material :
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
BERGSTIK®
Gender :
Male
Length :
48.26mm
Style :
Board to Board or Cable
Insulation Color :
Voltage - Rated :
1.5kV
Current Rating :
3A
Number of Contacts :
38
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Contact Type :
Male Pin
Shrouding :
Unshrouded
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
38
Contact Shape :
Square
Contact Plating :
GXT, Gold
Orientation :
Straight
Overall Contact Length :
0.465 11.81mm
Mount :
Through Hole
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Flammability Rating :
UL94 V-0
Lead Length :
3.42mm
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Solder
Contact Length - Post :
0.135 3.43mm
Pitch :
2.54mm
Contact Gender :
Male
Datasheets
77313-102-38LF
Amphenol Communications Solutions 77313-102-38LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 38-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height