77311-427-33LF
Mfr.Part #
77311-427-33LF
Description
CONN HEADER VERT 33POS 2.54MM
Contact Length - Mating :
0.260 6.60mm
Contact Length - Post :
0.105 2.67mm
Depth :
2.4mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Number of Contacts :
33
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Overall Contact Length :
0.465 11.81mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
83.82mm
Number of Positions :
33
Pitch :
2.54mm
Contact Plating :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Datasheets
77311-427-33LF
Amphenol Communications Solutions 77311-427-33LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Thermoplastic 33-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height