77311-427-10LF
Mfr.Part #
77311-427-10LF
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Number of Contacts :
10
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Contact Length - Post :
0.105 2.67mm
Depth :
2.4mm
Length :
25.4mm
Contact Length - Mating :
0.260 6.60mm
UL94 V-0
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
7 Weeks
Pitch :
2.54mm
Overall Contact Length :
0.465 11.81mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Positions :
10
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
77311-427-10LF
Amphenol Communications Solutions 77311-427-10LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Thermoplastic 10-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height