77311-162-36LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
77311-162-36LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Termination :
Solder
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Gender :
Male
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Factory Lead Time :
7 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
36
Contact Type :
Male Pin
Insulation Color :
Black
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
1.5kV
Max Operating Temperature :
125°C
Style :
Board to Board
Color :
Black
Number of Positions Loaded :
All
Contact Shape :
Square
Number of Contacts :
36
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Insulation Material :
Thermoplastic
Shrouding :
Unshrouded
Mounting Type :
Through Hole
Housing Color :
Orientation :
Straight
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
BERGSTIK®
Housing Material :
Thermoplastic
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Mating Post Length :
13.5mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Published :
Lead Length :
3.05mm
Depth :
2.4mm
Connector Type :
Header
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
GXT, Gold
Contact Finish - Post :
Tin
Mount :
Through Hole
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Length :
91.44mm
Overall Contact Length :
0.752 19.09mm
Gender :
Male
Pitch :
2.54mm
Number of Rows :
1
Current Rating :
3A
Contact Length - Mating :
0.531 13.50mm
Insulation Resistance :
5GOhm
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Datasheets
77311-162-36LF
Amphenol Communications Solutions 77311-162-36LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 36-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height