77311-127-21LF
Mfr.Part #
77311-127-21LF
Description
CONN HEADER VERT 21POS 2.54MM
Overall Contact Length :
0.465 11.81mm
Contact Length - Mating :
0.260 6.60mm
Current Rating :
3A
Voltage - Rated :
1.5kV
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Lead Length :
2.66mm
Number of Positions :
21
Pitch :
2.54mm
Max Operating Temperature :
125°C
Flammability Rating :
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Lead Free :
Lead Free
Depth :
2.4mm
Length :
53.34mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.105 2.67mm
Number of Contacts :
21
Mating Post Length :
6.6mm
Datasheets
77311-127-21LF
Amphenol Communications Solutions 77311-127-21LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 21-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height