77311-115-18LF
Mfr.Part #
77311-115-18LF
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
Pitch :
2.54mm
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Lead Free :
Lead Free
Contact Gender :
Male
Contact Length - Post :
0.100 2.54mm
Current Rating :
3A
Overall Contact Length :
0.535 13.59mm
Termination :
Solder
Lead Length :
2.55mm
Depth :
2.4mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Length :
45.72mm
Orientation :
Straight
Number of Contacts :
18
Insulation Resistance :
5GOhm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
1 (Unlimited)
Housing Color :
Black
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Series :
BERGSTIK®
Mating Post Length :
8.51mm
Black
Min Operating Temperature :
-65°C
Housing Material :
Thermoplastic
Published :
Contact Plating :
GXT, Gold
Number of Positions :
18
Tin
Voltage - Rated :
1.5kV
Gold or Gold, GXT™
Max Operating Temperature :
125°C
Male Pin
Gender :
Male
Contact Length - Mating :
0.335 8.51mm
Datasheets
77311-115-18LF
Amphenol Communications Solutions 77311-115-18LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 18-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height