76745-8DJ-32LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
76745-8DJ-32LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HDR 32POS 0.100" STACK T/H
Manufacturer :
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Pitch :
0.100 2.54mm
Series :
BERGSTIK® II, MezzSelect™, Basics+
Length :
29.3116mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Length - Post (Mating) :
0.228 5.800mm
Termination :
Solder
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
GXT, Gold
Length - Tail :
0.228 5.800mm
Length - Overall Pin :
1.154 29.312mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold, GXT™
Number of Positions :
32
Mounting Type :
Through Hole
Color :
Black
Length - Stack Height :
0.699 17.755mm
JESD-609 Code :
e3
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
15.0μin 0.38μm
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
76745-8DJ-32LF
BERGSTIK® II, MezzSelect™, Basics+ Series BOARD STACKING CONNECTOR 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 32 Positions Black