76745-117-40LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
76745-117-40LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HDR 40POS 0.100" STACK T/H
Manufacturer :
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Series :
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Mating Post Length :
7.5mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Contact Plating :
GXT, Gold, Tin
Color :
Black
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Post (Mating) :
0.295 7.500mm
Length - Stack Height :
0.923 23.450mm
Length - Overall Pin :
1.339 34.000mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length - Tail :
0.120 3.050mm
Lead Length :
3.05mm
Number of Positions :
40
Housing Material :
Thermoplastic
Insulation Resistance :
5GOhm
Current Rating :
3A
Number of Contacts :
40
Gender :
Male
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold, GXT™
Contact Gender :
Male
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
34.0106mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Termination :
Solder
Contact Material :
Bronze
Packaging :
Bulk
Datasheets
76745-117-40LF
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 40 Positions Black