76745-109-72LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
76745-109-72LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HDR 72POS 0.100" STACK T/H
Manufacturer :
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
JESD-609 Code :
e4
Length - Tail :
0.100 2.540mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Pitch :
0.100 2.54mm
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Free :
Lead Free
Total Number of Contacts :
72
Factory Lead Time :
9 Weeks
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
No
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Mounting Type :
Through Hole
Contact Gender :
Male
Length - Stack Height :
0.200 5.080mm
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold, GXT™
Housing Material :
Thermoplastic
Termination :
Solder
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Mount :
Through Hole
Length - Post (Mating) :
0.225 5.715mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Length :
2.54mm
ECCN Code :
EAR99
Insulation Resistance :
5GOhm
Length :
13.335mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Series :
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
DIN Conformance :
Mating Post Length :
5.72mm
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Current Rating :
3A
Number of Positions :
72
Color :
Black
Filter Feature :
MIL Conformance :
Contact Material :
Bronze
Number of Rows :
2
Length - Overall Pin :
0.525 13.335mm
Datasheets
76745-109-72LF
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 72 Positions Black