76-NIMD22-250
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
76-NIMD22-250
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
NYLON INS MALE DISCONNECT
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Tab Size :
0.25 x 0.032
Features :
Tab Width :
0.250 (6.35mm)
Color :
Red
Tab Thickness :
0.032 (0.81mm)
Contact Material :
Brass
Insulated :
Yes (Nylon Insulated)
Package Quantity :
1
Material :
Tin Plated Brass
Gender :
Male
Product Status :
Active
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Length - Overall :
0.874 (22.20mm)
Wire Size :
22-18awg
Series :
NEMA
Package :
Bag
Insulation Diameter :
Wire Size (AWG) :
22 AWG, 21 AWG, 20 AWG, 19 AWG, 18 AWG