76-NIMD16-250
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
76-NIMD16-250
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
NYLON INS MALE DISCONNECT
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Package :
Bag
Wire Gauge :
14-16 AWG
Terminal Type :
Disconnect - Male
RoHS :
Non-Compliant
Tab Width :
0.250 (6.35mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insulation Material :
Nylon
Wire Size :
16-14 AWG
Tab Size :
0.25 x 0.032
Material :
Tin Plated Brass
Insulation Diameter :
Tab Thickness :
0.032 (0.81mm)
Package Quantity :
1
Contact Material :
Brass
Product Status :
Active
Length - Overall :
0.874 (22.20mm)
Color :
Blue
Size :
Series :
NEMA
Gender :
Male
NTE Electronics
Features :
Insulated :
Insulated
Insulation :
Non-Mating End Insulated
Wire Size (AWG) :
16 AWG, 15 AWG, 14 AWG