76-NIFD16-110L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
76-NIFD16-110L
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
NYLON INS FEMALE DISCONN 50 BAG
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Wire Size (AWG) :
16 AWG, 15 AWG, 14 AWG
Insulation Material :
Nylon
Terminal Material :
Brass
Product Status :
Active
Wire Gauge :
14-16 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insulated :
Insulated
Series :
NEMA
Package :
Bag
Tab Thickness :
0.032 (0.81mm)
Insulation :
Non-Mating End Insulated
Tab Size :
0.11 x 0.032
Gender :
FEMALE
Material :
Tin Plated Brass
Termination :
Crimp
Contact Material :
Brass
Package Quantity :
50
Tab Width :
0.110 (2.79mm)
Size :
0.110
Color :
Blue
Length - Overall :
0.768 (19.50mm)