76-IRT12-10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
76-IRT12-10
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
PVC INS RING TERM 12-10WG
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Ring Connectors
Approvals :
cUL
Insulated :
Yes (Pvc Insulated)
Features :
Width - Outer Edges :
0.374 (9.50mm)
Package Quantity :
1
Terminal Material :
Copper
NTE Electronics
Color :
Yellow
Contact Finish :
Electro-Tin
Contact Material :
Copper
Material :
Tin Plated Copper
Insulation Diameter :
Termination :
Crimp
Wire Strip Length :
0.49
Wire Gauge :
10-12 AWG
Stud/Tab Size :
10 Stud
Wire Size (AWG) :
12 AWG, 11 AWG, 10 AWG
Length - Overall :
1.004 (25.50mm)