76-IFST12-10L
Mfr.Part #
76-IFST12-10L
Description
PVC INS FLANGE SPADE TERM 50 BAG
Stock
4
In Stock :
4
White
Approvals :
cUL
Wire Size (AWG) :
12 AWG, 11 AWG, 10 AWG
Package :
Bag
Insulation Diameter :
Termination :
Crimp
Series :
Tongue Inside Opening :
Product Status :
Active
Length - Ring Center to Termination :
Insulated :
Yes (Pvc Insulated)
Stud Size :
#10
Length - Overall :
0.945 (24.00mm)
Wire Strip Length :
0.49
Package Quantity :
50
Insulation Material :
Vinyl
Stud/Tab Size :
10 Stud
Features :
Material - Insulation :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Insulated
Wire Size :
12-10 AWG
Width - Outer Edges :
0.374 (9.50mm)