76-IFST12-1/4L
Mfr.Part #
76-IFST12-1/4L
Description
PVC INS FLANGE SPADE TERM 50 BAG
Stock
1
In Stock :
1
Length - Termination :
Features :
Stud/Tab Size :
1/4 Stud
Termination :
Crimp
Wire Size (AWG) :
12 AWG, 11 AWG, 10 AWG
Insulation Diameter :
Tongue Inside Opening :
Length - Overall :
0.945 (24.00mm)
Stud Size :
1/4
Material - Insulation :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Contact Material :
Copper
Wire Strip Length :
0.49
Package Quantity :
50
10-12 AWG
Insulation Material :
Vinyl
Width - Outer Edges :
0.374 (9.50mm)