76-IFD12-250L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
76-IFD12-250L
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
PVC INS FEMALE DISCONNECT 50 BAG
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Product Status :
Active
Material :
Tin Plated Brass
Insulation :
Non-Mating End Insulated
Wire Size :
12-10 AWG
Termination :
Crimp
Terminal Material :
Brass
Contact Finish :
Electro-Tin
Wire Size (AWG) :
12 AWG, 11 AWG, 10 AWG
Insulated :
Insulated
Series :
NEMA
Tab Width :
0.250 (6.35mm)
Size :
0.250
Gender :
FEMALE
RoHS :
Non-Compliant
Color :
Yellow
Insulation Material :
Vinyl
Wire Gauge :
10-12 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Length - Overall :
0.925 (23.50mm)
NTE Electronics
Package :
Bag
Contact Material :
Brass
Insulation Diameter :
Package Quantity :
50
Terminal Type :
Disconnect - Female
Features :
Tab Thickness :
0.032 (0.81mm)