76-FIRD12
Mfr.Part #
76-FIRD12
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
4-SIP, GBU
Datasheet
Download
Description
PVC FULLY INS RECEPTACLE
Product Category :
Barrel, Bullet Connectors
Supplier Device Package :
GBU
Insulation Diameter :
Diode Type :
Single Phase
Package Quantity :
1
Wire Size (AWG) :
12 AWG, 11 AWG, 10 AWG
Length - Overall :
1.003 (25.48mm)
Wire Gauge :
10-12 AWG
Brass
Length - Barrel :
0.492 (12.50mm)
Diameter - Barrel :
0.217 (5.51mm)
Terminal Type :
Bullet - Female
Insulated :
Pvc Fully Insulated
Current - Average Rectified (Io) :
3.9 A
Material - Insulation :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Technology :
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max) :
200 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package :
Tube
Wire Size :
12-10 AWG
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 200 V
Product Status :
Obsolete
Contact Finish :
Electro-Tin
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1 V @ 8 A