75970-8AM-10LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
75970-8AM-10LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HDR 10POS 0.100" STACK T/H
Manufacturer :
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
9 Weeks
Packaging :
Bulk
Length :
37.9476mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
15.0μin 0.38μm
Series :
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
Termination :
Solder
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Length - Tail :
0.120 3.050mm
Length - Post (Mating) :
0.220 5.600mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
10
Length - Overall Pin :
1.494 37.950mm
HTS Code :
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold, GXT™
JESD-609 Code :
e3
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Rows :
1
Contact Plating :
GXT, Gold
Pitch :
0.100 2.54mm
Length - Stack Height :
1.154 29.300mm
Mount :
Through Hole
Color :
Black
Datasheets
75970-8AM-10LF
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 10 Positions Black