757D128M016DG3D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
757D128M016DG3D
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
1.26A @ 120Hz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Polarity :
Polar
Series :
757D
Ripple Current @ High Frequency :
1.81A @ 40kHz
Capacitance :
1200μF
Height Seated (Max) :
0.906 23.00mm
Published :
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Impedance :
49mOhms
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Factory Lead Time :
21 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
145mOhm @ 120Hz
Contact Plating :
Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Life (Hours) :
5000 hours
Voltage - Rated :
16V
Polarization :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
1.26A
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
757D128M016DG3D
757D 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.26A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can