75160-107-36LF
Mfr.Part #
75160-107-36LF
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Lead Free :
Lead Free
Current Rating :
3A
Number of Contacts :
36
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mating Post Length :
5.72mm
Length :
91.44mm
Overall Contact Length :
0.925 23.50mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.225 5.72mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Length - Post :
0.600 15.24mm
Depth :
2.8mm
Pitch :
2.54mm
Number of Positions :
36
Connector Type :
Header
Published :
Lead Length :
15.24mm
Datasheets
75160-107-36LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 36-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height