74LVT14DB,112
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
74LVT14DB,112
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
14-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC INVERTER GATE HEX 14SSOP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Unclassified
Width :
5.3mm
Logic Type :
Inverter
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Contact Plating :
Gold
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
3.8ns @ 3.3V, 50pF
Logic Function :
Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
Packaging :
Tube
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Form :
Gull wing
Radiation Hardening :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Mount :
Surface Mount
Logic Level - High :
2V
Propagation Delay :
6.9 ns
Pin Count :
14
Current - Output High, Low :
20mA 32mA
Base Part Number :
74LVT14
Operating Supply Voltage :
3.3V
Number of Terminations :
14
Supply Voltage :
3.3V
Family :
LVT
Factory Lead Time :
13 Weeks
Logic Level - Low :
0.8V
Number of Pins :
Quiescent Current :
3mA
JESD-609 Code :
e4
Number of Circuits :
6
Feature :
Schmitt Trigger
Height Seated (Max) :
2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Dual
Turn On Delay Time :
6.9 ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
14-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Series :
74LVT
Voltage - Supply :
2.7V~3.6V
Number of Functions :
6
Datasheets
74LVT14DB,112
Introducing Unclassified NXP Semiconductors 74LVT14DB,112 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C, Base Part Number:74LVT14, Number of Terminations:14, Number of Pins:14, Package / Case:14-SSOP (0.209, 5.30mm Width), 74LVT14DB,112 pinout, 74LVT14DB,112 datasheet PDF, 74LVT14DB,112 amp .Beyond Unclassified NXP Semiconductors 74LVT14DB,112 ,we also offer 5801925, F-631, 47480-0001, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
NXP Semiconductors 74LVT14DB,112
6.9 ns ns 6.9 ns ns Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 2.7V~3.6V V 3mA μA
74LVT14DB,112 Overview
Packed in 14-SSOP (0.209, 5.30mm Width), the part is convenient for shipping overseas. Advanced packaging method Tube is used to provide high reliability. It works based on the Inverter logic principle. To ensure the part's full function, a voltage of 2.7V~3.6V is needed. Extended operating temperature around -40°C~85°C. The part is mounted in Surface Mount. The high and low state of output current is 20mA 32mA. It comes from the 74LVT series. There are 14 terminations totally. The part has 6 functions that significantly boost the user experience. It represents the LVT product family. If you are looking for device variants, try search with 74LVT14. 14 pins are injected into the part body. Surface Mount mounted, this logic device is widely used in many applications. Please refer to the datasheets for 14 pins functions. In the quiescent state, the part has 3mA current flowing through it. This device is composed of 6 circuits. It requires a minimal voltage of 2.7V to supply the device. The part can function from 3.3V. It features Schmitt Trigger.
74LVT14DB,112 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
LVT Family
Quiescent Current: 3mA