74LVC2G32DC-Q100H
Mfr.Part #
74LVC2G32DC-Q100H
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width)
Description
IC GATE OR 2CH 2-INP 8VSSOP
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Gates and Inverters
Logic Level - Low :
0.7V ~ 0.8V
Number of Terminations :
8
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage :
3.3V
Propagation Delay :
3.2 ns
Current - Output High, Low :
32mA 32mA
Pin Count :
8
Logic Level - High :
1.7V ~ 2V
Contact Plating :
Gold
Current - Quiescent (Max) :
4μA
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
3.2ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Quiescent Current :
10μA
Number of Functions :
2
Factory Lead Time :
8 Weeks
Logic Type :
OR Gate
Base Part Number :
74LVC2G32
Terminal Pitch :
0.5mm
Voltage - Supply :
1.65V~5.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.65V
Series :
Automotive, AEC-Q100, 74LVC
Output Voltage :
6.5V
Height Seated (Max) :
1mm
Number of Input Lines :
4
Number of Circuits :
2
Package / Case :
8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width)
Output Current :
50mA
Turn On Delay Time :
3.9 ns
Logic Function :
OR
Max Power Dissipation :
300mW
Number of Pins :
Datasheets
74LVC2G32DC-Q100H
Introducing Gates and Inverters Nexperia 74LVC2G32DC-Q100H from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C, Base Part Number:74LVC2G32, Package / Case:8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width), Number of Pins:8, 74LVC2G32DC-Q100H pinout, 74LVC2G32DC-Q100H datasheet PDF, 74LVC2G32DC-Q100H amp .Beyond Gates and Inverters Nexperia 74LVC2G32DC-Q100H ,we also offer 74AHC08BQ,115, HEF4093BT,653, HEF4093BT,652, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.