74LVC240ADB,118
Mfr.Part #
74LVC240ADB,118
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC BUFFER INVERT 3.6V 20SSOP
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Family :
LVC/LCX/Z
Polarity :
Inverting
Lead Free :
Lead Free
Pin Count :
20
Number of Pins :
20
Propagation Delay :
2.6 ns
Number of Bits per Element :
4
Quiescent Current :
40μA
Number of Functions :
2
Number of Terminations :
Number of Ports :
2
Base Part Number :
74LVC240
Width :
5.3mm
Number of Output Lines :
8
Factory Lead Time :
4 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Output Type :
3-STATE
Current - Output High, Low :
24mA 24mA
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Pitch :
0.65mm
Logic Type :
Buffer, Inverting
Logic Function :
Buffer, Inverter
JESD-609 Code :
e4
Load Capacitance :
50pF
Published :
Turn On Delay Time :
3.5 ns
Contact Plating :
Gold
Radiation Hardening :
No
Terminal Form :
Gull wing
Series :
74LVC
Voltage - Supply :
1.2V~3.6V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
Supply Voltage :
2.7V
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Datasheets
74LVC240ADB,118
Introducing Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers Nexperia 74LVC240ADB,118 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:20, Number of Terminations:20, Base Part Number:74LVC240, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Mounting Type:Surface Mount, 74LVC240ADB,118 pinout, 74LVC240ADB,118 datasheet PDF, 74LVC240ADB,118 amp .Beyond Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers Nexperia 74LVC240ADB,118 ,we also offer SN74LVC244APWR, SN74AUP1G07DCKR, SN74LVC2G125DCUR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nexperia 74LVC240ADB,118
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers Nexperia 74LVC240ADB,118 Overview
Introducing the cutting-edge 74LVC240ADB,118 from Nexperia, a premier provider of electronic components. This innovative IC BUFFER INVERT 3.6V 20SSOP is meticulously engineered to meet the demands of modern electronic applications, offering unparalleled performance and reliability.
74LVC240ADB,118 Features
  • High-performance IC BUFFER INVERT
  • 3.6V voltage rating for versatile applications