74LVC1G3208DBVRG4
Mfr.Part #
74LVC1G3208DBVRG4
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
SOT-23-6
Description
IC SGL 3IN OR/AND GATE SOT23-6
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Gates and Inverters - Multi-Function, Configurable
Number of Input Lines :
3
Packing Method :
TR
Propagation Delay :
4 ns
Thickness :
1.2mm
Mount :
Surface Mount
Load Capacitance :
50pF
Voltage - Supply :
1.65V~5.5V
Turn On Delay Time :
4 ns
Terminal Form :
Gull wing
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
6
Family :
LVC/LCX/Z
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Output Type :
SINGLE-ENDED
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Pin Count :
6
Base Part Number :
74LVC1G3208
Number of Functions :
1
Height :
1.45mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Inputs :
3 Input (2, 1)
ECCN Code :
EAR99
Series :
74LVC
Package / Case :
SOT-23-6
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Terminations :
Quiescent Current :
10μA
e4
Pbfree Code :
yes
Width :
1.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Gold
Current - Output High, Low :
32mA 32mA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supply Voltage :
1.8V
Weight :
6.492041mg
Logic Function :
AND, OR
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Schmitt Trigger Input :
No
Length :
2.9mm
Terminal Pitch :
0.95mm