74LCX27MX
Mfr.Part #
74LCX27MX
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14SOIC
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Gates and Inverters
Logic Type :
NOR Gate
Logic Level - High :
1.7V ~ 2V
Voltage - Supply :
2V~3.6V
Number of Gates :
3
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
4.9ns @ 3.3V, 50pF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Pins :
14
Number of Outputs :
1
Turn On Delay Time :
12 ns
Propagation Delay :
4.9 ns
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Part Number :
74LCX27
Logic Level - Low :
0.7V ~ 0.8V
Published :
Logic Function :
NOR
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Current - Output High, Low :
24mA 24mA
Datasheets
74LCX27MX
Introducing Gates and Inverters Fairchild Semiconductor 74LCX27MX from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Pins:14, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:74LCX27, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 74LCX27MX pinout, 74LCX27MX datasheet PDF, 74LCX27MX amp .Beyond Gates and Inverters Fairchild Semiconductor 74LCX27MX ,we also offer 74AHC08BQ,115, HEF4093BT,653, HEF4093BT,652, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Fairchild Semiconductor 74LCX27MX
[Gates and Inverters Fairchild Semiconductor 74LCX27MX] Overview
74LCX27MX Features
  • Triple 3-input NOR gate functionality
  • High-speed operation: 5V tolerant inputs
  • Low power consumption: ideal for energy-efficient applications
  • Wide operating voltage range: 2.7V to 3.6V