74LCX240MTCX
Mfr.Part #
74LCX240MTCX
Manufacturer
onsemi
Package / Case
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC BUFFER INVERT 3.6V 20TSSOP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Terminal Pitch :
0.65mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Output Type :
3-STATE
Weight :
191mg
Pbfree Code :
yes
Voltage - Supply :
2V~3.6V
Series :
74LCX
Polarity :
Inverting
Load Capacitance :
50pF
Terminal Form :
Gull wing
Number of Pins :
20
Published :
Contact Plating :
Gold
Supply Voltage :
2.5V
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Number of Elements :
2
Length :
6.5mm
Quiescent Current :
10μA
Mounting Type :
Surface Mount
Turn On Delay Time :
6.5 ns
Number of Input Lines :
8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Logic Type :
Buffer, Inverting
Propagation Delay :
10 ns
Number of Bits per Element :
4
Package / Case :
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Number of Terminations :
20
Terminal Position :
Dual
Control Type :
ENABLE LOW
Power Supplies :
3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Functions :
2
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
Tape and Reel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Base Part Number :
74LCX240
Radiation Hardening :
No
Current - Output High, Low :
24mA 24mA
Number of Ports :
Logic Function :
Buffer, Inverter
Factory Lead Time :
9 Weeks
Family :
LVC/LCX/Z
Datasheets
74LCX240MTCX
Introducing Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers onsemi 74LCX240MTCX from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:20, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Number of Terminations:20, Base Part Number:74LCX240, 74LCX240MTCX pinout, 74LCX240MTCX datasheet PDF, 74LCX240MTCX amp .Beyond Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers onsemi 74LCX240MTCX ,we also offer SN74LVC244APWR, SN74AUP1G07DCKR, SN74LVC2G125DCUR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
onsemi 74LCX240MTCX
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers onsemi 74LCX240MTCX Overview
Introducing the 74LCX240MTCX, a high-performance integrated circuit buffer designed by onsemi to meet the demanding requirements of modern electronic systems. This advanced buffer inverter operates at a voltage of 3.6V and comes in a compact 20-TSSOP package, making it ideal for a wide range of applications where space-saving and efficient signal buffering are essential.
74LCX240MTCX Features
  • High-performance buffer inverter IC
  • Operating voltage: 3.6V