74HCT390D,653
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
74HCT390D,653
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DUAL DECADE RIPP COUNT 16SOIC
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Counters, Dividers
Radiation Hardening :
No
Logic Type :
Counter, Decade
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
74HCT390
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Clock Edge Trigger Type :
Negative Edge
Quiescent Current :
8μA
Length :
9.9mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
2
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Factory Lead Time :
4 Weeks
fmax-Min :
18 MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Direction :
UP
Number of Functions :
4
Logic Function :
Counter
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
5V
Number of Pins :
16
Pin Count :
16
Load Capacitance :
50pF
Width :
3.9mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage :
5V
Contact Plating :
Gold
Trigger Type :
Negative Edge
Number of Terminations :
Propagation Delay :
77 ns
Terminal Form :
Gull wing
JESD-609 Code :
e4
Series :
74HCT
Reset :
ASYNCHRONOUS
Turn On Delay Time :
77 ns
Terminal Position :
Dual
Family :
HCT
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
1.75mm
Count Rate :
55MHz
Number of Bits per Element :
4
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Datasheets
74HCT390D,653
Introducing Counters, Dividers Nexperia 74HCT390D,653 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:74HCT390, Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:16, Number of Terminations:16, 74HCT390D,653 pinout, 74HCT390D,653 datasheet PDF, 74HCT390D,653 amp .Beyond Counters, Dividers Nexperia 74HCT390D,653 ,we also offer 74HC393D,653, 74HC393D,652, HEF4060BT,653, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.