74HC4020BQ-Q100X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
74HC4020BQ-Q100X
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
16-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC BINARY COUNTER 14-ST 16DHVQFN
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Counters, Dividers
Terminal Position :
QUAD
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Logic Type :
BINARY COUNTER
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Supply Voltage :
5V
Clock Edge Trigger Type :
Negative Edge
Width :
2.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Count Rate :
109MHz
Number of Elements :
1
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
16
Operating Supply Voltage :
5V
Number of Bits per Element :
14
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Trigger Type :
Negative Edge
Number of Pins :
16
Series :
74HC
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
16-VFQFN Exposed Pad
Family :
HC/UH
Logic Function :
Counter
fmax-Min :
24 MHz
Voltage - Supply :
2V~6V
Terminal Pitch :
0.5mm
Direction :
Unidirectional
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3.5mm
Published :
Reset :
ASYNCHRONOUS
Base Part Number :
74HC4020
Pin Count :
Datasheets
74HC4020BQ-Q100X
Nexperia 74HC4020BQ-Q100X
Counters, Dividers Nexperia 74HC4020BQ-Q100X Overview
74HC4020BQ-Q100X Features
  • 14-stage ripple-carry binary counter/divider
  • Wide supply voltage range: 2 V to 6 V
  • Low power consumption
  • High-speed operation: up to 100 MHz
  • Compact 16DHVQFN package
  • Wide temperature range: -40°C to 125°C