74F565AI-RC
Mfr.Part #
74F565AI-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Axial
Description
FIXED IND 56UH 300MA 3.75 OHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Type :
Wirewound
Inductance :
56μH
Published :
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Length :
12.7mm
Q @ Freq :
90 @ 2.52MHz
Current Rating (Amps) :
300mA
Shielding :
Unshielded
Min Operating Temperature :
-55°C
Test Frequency :
2.52MHz
Series :
74F
Mounting Type :
Through Hole
Q Factor :
90
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.200Diax0.500L 5.08mmx12.70mm
Base Part Number :
74F
Current Rating :
300mA
Composition :
Wirewound
DC Resistance (DCR) :
3.75Ohm Max
Max DC Current :
300mA
Max Operating Temperature :
105°C
Frequency - Self Resonant :
18MHz
Package / Case :
Axial
Material - Core :
Iron
Tolerance :
±10%
Datasheets
74F565AI-RC
Introducing Fixed Inductors Bourns, Inc. 74F565AI-RC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Wirewound, Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:74F, Package / Case:Axial, 74F565AI-RC pinout, 74F565AI-RC datasheet PDF, 74F565AI-RC amp .Beyond Fixed Inductors Bourns, Inc. 74F565AI-RC ,we also offer 744029002, 74479887310A, 744025100, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
74F565AI-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD